Domovská stránkaVodácká výprava za poznáním jarnich řek ŘECKA

Vodácká výprava za poznáním jarnich řek ŘECKA

 Již několik let přemýšlím, jak si prodloužit jaro, jako nejkrásnější období roku. Loni  r.2012 a předloni r.2011 jsme navštívili jarní Albanii, r.2013 mně to táhne ještě níž na jih Balkánu. A tak padlo rozhodnutí vás pozvat na jarní průzkumnou výpravu po Řeckých řekách  z mohutně tajícího pohoří Pindos (řecky Πίνδος) je plošně největší řecké pohoří, ležící na severu země, dosahující albánských hranic. Soustava horských celků tvořících jakousi páteř Řecka je 160 km dlouhá táhnoucí se severo-jižním směrem. Horopisně se masiv řadí do systému Helenid. Nejvyšším vrcholem je Smolikas (2637 m) ležící zcela na severu pohoří – to jen tak na okraj z wikipedie. Krajina Pindosu je velmi málo osídlena..

 

 Dovolil jsem si pro vás připravit přibližný itinerář výpravy.  Samozřejmě neopomeneme navštívit všechny nabízející se pozůstatky antické minulosti řecka, dále ani přírodní zajímavosti jako kaňon Vikos, který se svou hloubkou řadí na čtvrté místo v Evropě (po kaňonu řeky Neretva v Bosně, kaňonu Tara v Černé hoře a kaňonu řeky Rakitnica v Bosně). V blízké propasti Eposbylo bylo dokonce objeveno podzemní jezero (hloubka 469 m).Tady je pěkný cestopis http://cestovani.lidovky.cz/recke-pohori-pindos-a-tura-skrz-nejhlubsi-kanon-sveta-pdb-/cestopisy.aspx?c=A120702_152812_cestopisy_glu

 a v neposlední řadě kláštery Meteora, které se tyčí na skalách.

 Meteora jsou kláštery na vrcholcích bizarních slepencových skal v oblasti Thesálie v Řecku,

 poblíž města Kalambaka.

Mniši a poustevníci se tu začali usazovat již od 11. století, ale teprve o tři století později začaly vznikat první byzantské kláštery.

Nejdříve byl postaven klášter Metamorfosis, založený v roce 1356 mnichem Athanasiem z poloostrova Athos, na skále ve výšce 534 metry nad mořem. Klášter byl nazván Megalon (Velký) Meteoro (vznášející se – podle dojmu, že se vznáší vysoko nad zemí). Podle něj pak se množné číslo „meteora“ začalo používat pro všechny zdejší kláštery, jichž mezi 15. a 16. stoletím vzniklo celkem 24. Výstavba klášterů byla velmi náročná. Stavební materiál a všechno potřebné zařízení mniši vynášeli na zádech pomocí košů, rumpálů; jediným strojem, který jim práci usnadňoval, byla kladka. Mnohem později, i v souvislosti s turistickým ruchem, byla vystavěna schodiště a kamenné žebříky. Kláštery byly vyzdobeny nádhernými ikonami, mimo jiné i od Theofana Krétského,a zařízeny drahocenným vyřezávaným nábytkem.

Úpadek klášterů začal od 18. století, mnozí církevní hodnostáři kláštery opustili a přesídlili do mnišské republiky Athos. Dnes je trvale obydleno řeholníky pouze pět klášterů. Mniši mají kromě svých denních povinností na starosti i péči o vzácné historické památky, ikony a starobylý mobiliář. Další dva kláštery jsou určeny k modlitbám.

Dnes jsou Meteora oblíbeným cílem turistických výletů, součástí prohlídky s odborným výkladem jsou především mužský klášter Varlaam a ženský Roussanu.

V roce 1988 byly kláštery Meteora zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.

V Ioanině na nás dýchne minulost, navštívíme všechny významné pamětihodnosti.¨

Datum výpravy

19.4. -  2.5.2013 -  tj. 13 dní

 

Odjezd je plánován  v dopoledních hodinách

Plán toho co podniknem

1. – 2. den  pá – so 19.4 – 20.4.2013

Celonoční přesun do Makedonie hl. města Skopje, lehké rozpádlování na místním slalomovém kanále Matka, naložíme nafouknuté kanoe, poobědváme a míříme na první řeku RADIKA, která je ještě na území Makedonie a máme ji prozkoumanou z loňské Albanie, cca 18 km pěkně svižně tekoucí říčky v NP Mavrovo, končíme v přehradě u Termálek v Obci Debar. Po příjemně stráveném dni ještě za světla  přesun na bivak v přírodě mimo NP směr Řecké hranice. První noc pod hvězdami.

3. – 4. den ne – po 21.4 – 22.4.2013

Přesun k soutoku řek VENETIKOS a ALIAKMON po prohlédnutí strávíme zbytek dne na vodě, bivakujem na soutoku v přírodě a sjedem si  nádherné úseky svižně tekoucí vody, odpoledne pak přesun do Ioanniny hlavního města oblasti Epiros nakoupíme vše potřebné na první společnou večeři, jídelní lístek bude k nakouknutí níže, zatáboříme v kempu

5. den út – 23.4.2013

si vyčleníme na pěší tůru v severozápadní částí pohoří Pindos úchvatným kaňonem Vikos popis viz. výše, dostalo se mu zápisu do guinessovy knihy rekordů pro poměry šířek a výšek skalních stěn a věží. Panoramatické výhledy.

6. - 7. den st – čt  24.4. – 25.4.2013

Prohlídka starověkých památek a pevnosti  Ioanniny, přejezd do kempu u moře zde strávíme koupáním a odpočinkem noc, ráno pomalu balíme a odpoledne pokračujem přejezdem na řeku ARACHTOS, po prohlédnutí určíme co splujem a bivakujem u řeky.

8. den  pá - 26.4.2013

Ráno jedem na start ARACHTOSU, včera prozkoumané etapy a úžíváme vody. Odpoledne přesouváme lágr na řeku ACHELOS, prohlížíme vaříme společně.

9. den so – 27.4.2013

Jedem na start ACHELOS, splouváme zkoumaný úsek možná i dva, nespěcháme.

10. den ne – 28.4.2013

 Přesouváme do kempu u klášterů METEORA, průzkum klášterů a řeky PINOS

11. den po – 29.4.2013

  Splouváme námi vybraný úsek řeky PINOS, odpoledne prohlídka klášterů, výstup na jeden z nich

Poslední společná večeře a večírek

12. den út – 30.4.2013

 

Splujem poslední vybraný úsek PINDOS a valíme směr Čechy.¨

13. den st – 1.5.2013

 v odpoledních hodinách plánujem přibližný návrat

Závěrem

Obtížnost řek v Řecku, dle dostupných informací se pohybuje dle stavu vody od WW1 do WW3. V každém případě bezpečnost především. Tím, že se jedná v podstatě o nám neznámé řeky, o to větší bude opatrnost. Pouze pro pokročilé pádlisty, se zkušenostmi z jarních řek a znalostí základních záběrů na vodě

 

 

Na čem pojedeme

Samovylévací kanoe typu RIO  je možno na všem nafukovacím

Doprava

Jak jistě víte obsluhuji taxifirmu, mám k dispozici VW transporter  „Mamutek „ pro 9 osob, při trochu skromnosti se vlezem, dále vlastním přívěsný vozík s plachtou, kam by jsme dali vše potřebné.

Na střeše bude celozahrádka na kterou se toho vleze taky dost, jen to musí být vodotěsné, tzn. Tam bych to viděl na lodě pádla vesty atd.

Další nadstandardní výbava vozu

Kanystr na 30l pitné vody, 5l kanystr nafty, Kompresorová chladnička 25l, sekyra, motorovka,

Finance

Měna v Řecku je EURO

Chci vybrat trochu víc, aby zbylo na 4 noci v kempu a min. 4 společné večeře nakoupené a uvařené z místních zdrojů v jednom kotliku.

Počítá se s řidičem, který jede zadarmo a plní funkci zásobovače, ochranky auta a našich cenností, bude na nás čekat v cíli etap, bude střídat mně jako druhého řidiče - vodáka.

Vybírá se záloha na naftu, dálniční poplatky, 4x večeře, 4x nocleh v kempu,

                                                                   6000kč

Cena bude upravena podle počtu klientů, tato je propočítána na 6 vodáků a není konečná.

Č.ú.  u Mbanky na který můžete zálohy posílat je

                                                670100 – 220909698939/6210

v.s. bude jmeno nebo přezdívka

Počítá se s náklady na amortizaci auta – 2kč/km, vozíku - 0,5kč/km dle ujetých km

Klient zaplatí do 30.ledna nevratnou (pouze ve vyjímečných případech – úraz, smrt ,vratnou) zálohu

Poprosím o určitou solidárnost klientů při působení cizího elementu -  není v amortizaci, např. spadne ze stráně šutr, hodí někdo a rozbije čelní okno – rozdělíme se rovným dílem o náklady na opravu.

Konečné vyúčtování se provede do týdne po skončení  výpravy a přeplatky – nedoplatky budou vráceny – zaplaceny zpět na účty

Společné večeře od MAMUTA po dohodě možnost výběru

  1. Telecí nebo hovězí STEAKY, ražničí, a na závěr z kostí uvařím polévku

Sůl, pepř, paprika, magi

Cibule, mrkev, celer, petržel, česnek, pórek

Příloha čínské nudle, chleba

  1. Hovězí Guláš

3kg cibule 3kg masa, olej, paprika, hl.mouka, rajčatový protlak

Příloha chleba, těstoviny

  1. Dary moře, ryby, pstruhy z místních zdrojů

Příloha 10kg brambor, máslo

 

  1. Kozlí - beraní steaky – polévka – kosti
  2. Zeleninový salát z místních zdrojů – balkán sýr

Reklama na vozech TAXI!

Máte zájem o reklamu, která funguje? Neváhejte nás kontaktovat! Nabízíme celou plochu všech našich vozů pro vaši prezentaci! Již od 200Kč/měsíc. Naše vozy najezdí každé za rok 40 000km v Litoměřickém okrese! 

Free business joomla templates