Domovská stránkaSalza + Enns v rakouských Alpách

Salza + Enns v rakouských Alpách

V termínu od 24. - 25. 7. jsme poskytli našeho Mamůtka Sportovnímu klubu vozíčkářů Praha. Cesta byla uskutečněna za účelem sjezdu divokých řek Salza a Enže (Enns) v krásné přírodě rakouských Alp.

Za příjemně strávených několik dní všem zúčastněným děkujeme! Vy můžete nasát něco málo z atmosféry jak ze zápisků od Máry-Mamuta, tak z fotografií na rajčeti.

popis obrázku popis obrázku popis obrázku popis obrázku

 

Vodácké dobrodružství na Salze a Enns 24.-28.7.2013

Po strastiplné cestě do Wildalpenu se všichni potkáváme v místním bezbariérovém kempu na břehu Salzy u vyhlášeného válce. Po vzájemném seznámení se od organizátora výpravy Jarina dozvídáme hrubý program na nadcházející 3 dny a podrobný co se bude dít zítra. Dovídáme se, že na rozplavbu se ráno přesunem na horní Salzu k přehradě a odtud budem po křišťálové vodě pokračovat do kempu 16km. Ráno je odjezd plánován na 10 hod, tak jdem brzo natěšení do hajan.

Po nafouknutí lodí RIO naložíme 3 vozíčkáře na sedadla a odrážíme, vše si omakáváme, hlavně Zdeněk s Anče, kteří  jedou poprvé divokou vodu a  očekáváme, že první kdo se cvakne budou oni a nezklamou, na první trochu hustější peřeji se převrhnou, všechny věci odlovíme a bezpečně pokračujem krásnou krajinou  Hobschvabských alp. Jsou zde opravdu nádherné výhledy.

 Vozíky Jarda, Katka, Pepa vše zvládají dobře i když i je čeká v dalších etapách nedobrovolné koupání. Počasí nám přeje, tak se občas cvakáme i dobrovolně. Jede nás 13 tzn. 6x RIO a 1x singl.

Kolem 17 hod sjíždíme válec ve Wildalpenu a jsme v kempu. Katce jízda po Salze ještě nestačí a jde ještě potrápit tělo 30km na kole sní jedou jako asistenti Zdeněk a Jarin.

Mára, Míra a Mirka se jedou projet a prozkoumat druhou stranu. Cestou míjíme ohradu s Daňky, Lamy a pstruží farmy. V první restauraci se Mára odpojuje není zatím zvyklý na delší tůry .

Večer hodnotíme uplynulý den a dovídáme se, že ve čtvrtek sjedeme zbytek Salzy k elektrárně, kde je dobrý výstup z vody  cca 25km, proto je budíček stanoven na 9 hod.

Po převezení vozů do cíle k elektrárně, dáváme na vodu, začíná pěkný pařák. Voda pěkně teče často se dobrovolně koupem, občas je to i nedobrovolně, když si  Mára půjčí singl od Jarina. Pár peřejí projede celkem čistě až přijde trochu ostřejší peřejka a už plave a pak ještě jednou, pěkně otlučenej rád vrací singl Jarinovi, ale pěkné svezení.

U skokánku si Marek s Luckou párkrát skočí, tím, že je málo vody je tak o metr víš než normálně. My se různě osvěžujem. Vodácký kurs od SKV se koná již poněkolikáté, ale takhle teplo ještě nebylo!

Po projetí obávanou  soutěskou končíme u elektrárny, je sranda pozorovat Jarina jak se pokouší osedlat vypuštěnýho singla co mu Míra vypustil. Nakonec doplave s Markem a Luckou.

Večer Mára s Anče domlouvá v hostinci u Lam prodej pstruhů, ostatní seženou dřevo, půjčujem si od sousedů gril, ručíme zaň krkem. Grilujem,  popíjíme, kouříme vodnici a je nám krásně. Na vše nám svítí hvězdy. Na ráno je domluven přesun na věhlasnou peřej na Enns a prohlídka NP Gësause.

Enns začíná trojkovou peřejí, budí fakt respekt. Petr rozhoduje, že katka a Jarda nastoupí až pod ní.(ani neprotestují) Jediný kdo do toho jde je Pepa a adrenalin stoupá, po vyklopení by následovalo tak 300m plavání.

Vše dobře dopadne, ani Zdeněk s Anče se necvakají. Pod peřejí zažívamé klasický pocit štěstí z dobře odvedené práce.

NP spočívá v asi 2km chůzi ve vedru, všichni chtějí k vodě. Ještě, že máme chlazený Radlery. Jen Katka se zdenkem se rozhodují si to dát přes hory a doly zpět do kempu, v tom vedru celkem nadlidský výkon. Když uvážíte, že to Kačka dává na handbike pouze rukama a je to zpět do kempu 48km, tak klobouk dolů. Navíc některé krpály měli i 16% vzhůru, ale ty se jim prý dařilo objet

Na neděli je v plánu zkrácený úsek od tunelu, jen Mára s Dášou si to dávají už z kempu, kupodivu když příjíždějí k tunelu, ostaní zrovna odrážejí, vše naprosto přesně načasováno, a tak plujem zase všichni pohromadě. Jelikož máme vše sbaleno je dohodnuto ukončit dnešní plavbu pod soutěskou v Palfau.

Vše balíme do aut a kolem 15.30 kurs rozpouštíme a už nás čeká štreka domů. Dodávka MAMUTEK jede po místních komunikacích a tak cestou neodolá zastavit na řece Ybs, kde dává pauzu,je snad 35st., Jardu svezem na vozíku až k řece a opět se čvachtáme a plavem v dnes teplé řece. Ještě děláme poslední fota z vydařené akce a mažem do Čech. Na sever do Třebenice dorážíme v 1.30hod a unaveni, ale plni dojmů a zážitků jdem spát.

Závěrem : Vodácký kurs se letos vyjímečně povedl a to hlavně díky počasí. Poděkování patří všem asistentům s pomocí na vodě i mimo ní, Márovi za pomoc s dopravou.

Reklama na vozech TAXI!

Máte zájem o reklamu, která funguje? Neváhejte nás kontaktovat! Nabízíme celou plochu všech našich vozů pro vaši prezentaci! Již od 200Kč/měsíc. Naše vozy najezdí každé za rok 40 000km v Litoměřickém okrese! 

Free business joomla templates